Sağlık & Fitness

Corona virüsün sinir sisteminde yarattığı hasar ilk kez görüntülendi


Koronavirüsü evde geçiriyorsanız bu kurallara dikkat!

Hastanelerde tedavi altında olan hastalar kadar, COVID-19’u hekim kontrolünde evde geçiren hastalar da oldukça yaygın. Peki bu hastalar evde nasıl davranmalı, diğer aile bireyleri kendilerini nasıl korumalı?


Corona virüs akciğerlerde 3 aydan daha uzun sürebilen hasara neden oluyor: Yeni yöntemle ilk kez görüntülendi

İngiltere’de yer alan Oxford üniversitesi’nden bilim insanları yeni tip corona virüsün (Covid-19) akciğerlerde neden olduğu hasarı ilk kez yeni bir MRI yöntemiyle görüntüledi. Ksenon gazının kullanıldığı taramalarla, normal yöntemlerde görülmeyen uzun süreli kalıcı akciğer hasarı kanıtlanmış oldu. Bilim insanları, Covid-19’a yakalanan insanların yüzde 10’ununda, 3 aydır daha uzun bir süredir görülen akciğer anormalliklerinin göründüğünü açıkladı.


Güne Mutlu Başlamak İçin Neler Yapmalıyız?

“Bazı günlerde, hele hele kış aylarındaysak, sıcacık yataktan kalkmak bile o kadar zor gelir ki… Bırakın güne başlamayı, gözümüzü açmamak için son dakikaya kadar çalar saatimizi erteleriz.”


Singapurlu bebek antikorlarla dünyaya geldi

Singapurlu kadın, martta hamileyken yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalandı, kadının kasımda dünyaya getirdiği bebeğinde antikorlar tespit edildi.


Korkutan açıklama: Koronavirüs çocuklarda IQ düşüklüğüne neden olabilir

Çocuk ve gençlerde ani gelişen ve ağrı kesicilere rağmen geçmeyen baş ağrısının Kovid-19 belirtisi olabileceğine işaret eden uzmanlar, belirtili ya da belirtisiz hastada akciğer lezyonu oluşmuşsa bunun, beynin yeterli oksijen alamamasından kaynaklanan nörolojik hasarlara yol açabileceğini, demans hatta 8,5 puana varana kadar IQ düşüklüğüne yol açabileceğini vurguladı.


Kur makası yine kriz yarattı: Şirketler ilaç vermiyor

"Ülkemizde kronikleşen ilaç krizinin kesin çözümü, yerli ilaç sanayisinin kalkındırılması ve dışa bağımlılığın minimuma indirilmesidir"


Prof. Dr. Özlenen Özkan'dan koronavirüs aşısı açıklaması

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, üniversite olarak aşı çalışmalarına da girdiklerini ifade ederek, 3-4 hafta içerisinde aşının ne kadar etkili olacağını göreceğiz. Aşı denildiği kadar etkili olursa, tünelin ucunda ışık görüyorum. Bu sürece daha pozitif bakıyorum. Şu an kötü durumda değiliz ama önemli olan herkesin kurallara özen göstermesi.' diye konuştu.


Kovid-19 Salgını Gıda Tüketim Alışkanlıklarını Değiştiriyor!

Prof. Dr. Nevzat Konar yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının, gıda tüketim alışkanlıklarının değişmesine neden olduğunu bildirdi.


ABD’de bilanço son iki haftada ağırlaştı: Her dakika iki ölüm

ABD’de Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) altında faaliyet gösteren Aşılama Uygulamaları Danışma Komitesi (ACIP), son corona virüs raporunu paylaştı. Yapılan açıklamaya göre, ABD’de corona virüs başladığı günden bu yana dakikada ortalama bir kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Bu rakam son on beş günde ise dakikada ortalama iki kişiye yaklaştı.


Koronavirüs salgınında yeni vaka sayısı açıklandı

Son dakika... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgınında son durumu paylaştı. Bugün 29 bin 281 yeni vaka tespit edildi, 185 koronavirüs hastası ise hayatını kaybetti.


Başhekim isyan etti: Hakkımızı hiçbirine helal etmiyorum

Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Süleyman Türedi, kentte hafta sonu sahilde yürüyüş yapan insanlara tepki gösterdi. Türedi, 'İnsanları gördükçe hakkımızı hiçbirine helal etmiyorum.' diye konuştu.


Kalorisi Düşük, Lezzeti Büyük: Ev Yapımı Sıcak Çikolata

Dışarısı buz gibiyken evde sıcacık bir fincan sıcak çikolata eşliğinde film keyfi yapmak gibisi var mı? Sıcak çikolatanızı kalori korkusu olmadan, gönlünüz rahat içmek isterseniz sağlıklı alternatif tarifimize bir göz atın!


Türkiye’de Kimler Koronavirüs Aşısı Olmalı?

Koronavirüs aşısı için geri sayım başladı. Aşının öncelikle hangi gruplara yapılacağına dair henüz bir kriter belirlenmemiş olması ise kafalarda soru işareti yaratıyor. Sağlık Ekonomisi Uzmanı Prof. Dr. Onur Başer, “Aşıya özel bir komite oluşturularak, en kısa süre içinde aşının ilk olarak hangi gruplara yapılacağına dair hazırlık yapılmalı” diyor.


Grip, KOAH, bronşit ve koronavirüse karşı koruyucu etkisi var! Kışa girerken satışlar patladı

Kış mevsimine sayılı günler kala koronavirüs, grip ve soğuk algınlıklarına karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen vatandaşlar, propolise talebi artırdı.


Beyin kanaması mı koronavirüs mü? İşte ayırt etmenin tek yolu

Çocuk ve gençlerde ani gelişen ve ağrı kesicilere rağmen geçmeyen baş ağrısının Kovid-19 belirtisi olabileceğine işaret eden Prof. Dr. Derya Uludüz, 72 saatten uzun süren şiddetli baş ağrısının migrenle karıştırılmamasını, özellikle çocuk ve gençler ile erkeklerde bu türden baş ağrısı görülürse mutlaka bir hekime başvurulması gerektiğini söyledi. Beyin kanamasına işaret eden ağrıların da çok şiddetli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Uludüz, koronavirüste görülen ağrıların diğer ağrılardan farkını anlattı.


Moderna'nın koronavirüs aşısının son sonuçları açıklandı

Moderna, son koronavirüs aşı denemelerinde sonuçlarında başarı oranının yüzde 94,1 olduğunu açıkladı. Aşının ciddi koronavirüs vakalarında yüzde 100 etkili olduğunu ifade edildi.


SMA Hastalığında Güncel Tedaviler Çalıştayı düzenlendi

Spinal Müsküler Atrofi (SMA) Hastalığında Güncel Tedaviler Çalıştayına, SMA Bilim Kurulu üyeleri, Bakanlık yetkilileri ve SMA dernekleri katıldı. SMA Bilim Kurulu üyeleri, kullanılan SMA ilaçlarıyla ilgili verileri paylaştı


En Sevdiğimiz Albümler Podcast'i

Bu podcast sevdiğimiz şarkıcıların, grupların en sevdiğimiz albümleri hakkında. Diskografileri içinde onların bir albümlerini mutlaka daha özel bir yere koyar ve dinleriz. Mesela Şebnem Ferah'ı çok severiz ama 'Kadın' albümünün yeri bambaşkadır hayatımızda ve o albümü ayrı severiz. 'En Sevdiğimiz Albümler' podcastinde sizlere çok özel albümlerden bahsettim. Dinleyin bakalım sizler için de özeller mi? Mahmure Müzik yazarı Sevil Erdoğan...


Uzman diyetisyen açıkladı! İşte insanı mutlu eden gıdalar

Yeterli ve dengeli beslenmenin önemine vurgu yapan Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Yıldız Melek Aksoylu, “Az su tüketimi kişiyi mutsuz eder, çalışma kapasitesini düşürür. Aynı zamanda çok fazla kafein tüketimi de mutsuzluğa neden olur. Ancak, muz, nar, kivi, kefir, ıspanak, pırasa, yumurta, yulaf ve ceviz gibi besinler ruh halinizi düzenlemeye yardımcı olan seratonin üretimini sağlayan amino asit triptofan içerir. Vitamin ve mineral açısından zengindir, sizi mutlu eder” dedi.


Aşı gönüllüsü profesörden gönüllülere uyarı

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Anestezi ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmettin Ünal, aşı çalışmaları için kendisi gibi gönüllü olan vatandaşları uyararak, 'Maske, mesafe, hijyen ve toplu aktivitelere katılmama kuralını ihlal etmememiz gerekiyor. Çünkü aşının ne kadar süre etkili olacağıyla ilgili elimizde bir veri yok' dedi.


Alzaymır ve parkinson hastalarını heyecanlandıran buluş! Yaşa bağlı unutkanlık tarih mi oluyor?

Yeni bir deneysel ilaç, alzaymırdan (alzheimer) muzdarip olanlar başta olmak üzere, yaşa bağlı unutkanlık problemi yaşayan birçok insanı heyecanlandırdı. Fareler üzerinde test edilen ilacın, yaşa bağlı bilişsel düşüşü tersine çevirdiği ortaya çıktı.


Kalbini seven bu besinleri bol bol tüketsin! Hepsi şifa deposu


Yeni sağlıklı yaşam trendi: İneklere sarılarak rahatlıyorlar


Sağlık Bakanlığı SMA Bilim Kurulundan 'Gen tedavisi' açıklaması

Sağlık Bakanlığı SMA Bilim Kurulu, 'Gen tedavisi uygulaması şu an için uygun değil' değerlendirmesinde bulundu.


Bakan Koca, 7 ilin sağlık müdürüyle görüştü

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İzmir, Adana, Samsun, Bursa, Ordu, Gaziantep ve Konya il sağlık müdürleriyle video konferans yöntemiyle toplantı yaptı


İngilterede koronaya karşı halka D vitamini desteği

Koronavirüs salgınından en çok etkilenen İngiltere salgınla mücadele kapsamında halka D vitamini takviyesi yapma konusunda karar aldı. İngilterede yaklaşık 2.7 milyon insana D vitamini takviyesinin ücretsiz sağlanacağı açıklandı


Sağlık Bakanlığı SMA Bilim Kurulu: Gen tedavisine dair kanıtlar henüz yeterli düzeyde değil, uygulanması şu an için uygun değil


Covid-19'un en erken semptomu keşfedildi: Burunda tuhaf bir his ve aşırı kuruluk

Yeni tip corona virüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle dünya genelinde vaka sayısı 63 milyonu aşarken, bilim insanları Covid-19’un en erken belirtisini keşfetmiş olabileceklerini açıkladı. İspanya’da yapılan yeni bir araştırmaya göre, Covid-19 hastalarının büyük bir kısmı, hastalığın ateş ve kuru öksürük gibi yaygın semptomlardan önce, “burunlarında garip bir his” ve “aşırı kuruluk” yaşıyor. Bilim insanları, burun semptomlarının ardından tat ve koku kaybının da habercisi olduğunu belirtirken, erken Covid-19 belirtilerinin tespit edilmesinin hastalığın ilerlemeden durdurabilmesine olanak tanıyacağını açıkladı.


Dikkat! Koronavirüsün en erken belirtisi ortaya çıktı

Tüm dünyada hızla yayılan ve can kayıplarına neden olan koronavirüsle ilgili yeni bir belirti daha ortaya çıktı. İspanya’da yapılan yeni bir araştırmaya göre koronavirüs hastalarının büyük bir kısmı ilk aşamada burunlarında garip bir his” ve “aşırı kuruluk” yaşıyor.


Kesin koruyor! Ama hangisi?

Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği tarafından düzenlenen Pandeminin E Hali, Eczacılıkta Güncel Gelişmeler Sempozyumu gerçekleşti. Sempozyumda konuşan Prof. Dr. Mustafa Cankurtaran, "Maske kesin koruyor" diyerek, vatandaşları N95, FF2 ve FF3 gibi özellikli maskeler kullanmak yerine cerrahi maske kullanmaya çağırdı. Prof. Dr. Cankurtaran, bu kış bağışıklığın korunmasının çok önemli olduğunu vurgulayarak, "Egzersiz, uyku, dengeli beslenme ve...


Koronavirüslü hastayla aynı evde yaşıyorsanız...

Koronavirüs hastasıyla aynı evde yaşarken dikkat edilmesi gerekenleri anlatan Herkes İçin Acil Sağlık Derneği Başkanı Uzm. Dr. Ülkümen Rodoplu, "Koronavirüslü hastanın kaldığı odanın havalandırılması, mutfak ve tuvalet gibi ortak kullanım alanlarında mutlaka maske takılması gerekmektedir" dedi


Suyu da tanesi de şifa! Koronavirüs salgını sonrası talep arttı

Koronavirüs vakalarının hızla artmaya devam etmesi sonucu alternatif tıp alanında da tedbirli olmak isteyen vatandaşlar, üst solunum enfeksiyonlarına, burun ve boğazdaki bakteri ve mikroplara karşı etkisiyle bilinen kekiğe olan talebi arttırdı. Talep nedeniyle Düzce'de kekik yağı, suyu ve tanesi yok satıyor.


Türk Tabipleri Birliği: Türkiye'de son on yılda AIDS vakalarında yüzde 465 artış oldu


Covid-19 Modayı Nasıl Değiştirdi?

İnsanlar işlerini kaybetmiş, sevdiklerini görememiş ve bazı durumlarda koronavirüsten vefat etmişken moda gibi yüzeysel bir şeyi tartışmak önemsiz görünse de; gerçek şu ki, moda endüstrisi 2.5 trilyon dolarlık bir endüstri.


Kovid-19'a karşı geliştirilen AstraZeneca aşısı olan adam dava açtı

Kovid-19'a karşı üzerinde çalışılan AstraZeneca aşısı ve Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen versiyonu olan Covishield'ın denemesine katılan bir Hindistan vatandaşı, ciddi yan etkiler nedeniyle dava açtı.


Çinko ve E vitamini deposu! Güçlü bağışıklık için balkabağı tüketin

Beslenme Uzmanı Deniz Zünbülcan, koronavirüs sürecinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için bal kabağının çokça tüketilmesi gerektiğini söyledi. Zünbülcan, bal kabağıyla yapılabilecek yemek önerilerinde de bulundu.


Bu besinler sindirimi kolaylaştırıyor, kabızlığı önlüyor!

Günlük yaşamı olumsuz etkileyen sindirim problemlerinden biri olan kabızlık sorununu doğru beslenme düzeni ile çözmek mümkün. Uzmanlar sindirim sistemini hızlandıracak besinler tüketerek kabızlık sorunu ile başa çıkılabileceğini söylüyor. Peki hangi besinler kabızlık sorununa iyi geliyor?


Keçi sütünde corona virüse karşı etkili protein bulundu


AIDS Tedavisi Nasıl Olur?

Sağlık Bakanlığı 2019 verilerine göre Türkiye’de yaklaşık 17 bin HIV ile enfekte kişi bulunuyor. Önümüzdeki 10 yıl içinde HIV ile enfekte birey sayısının hızlı bir şekilde artması beklendiğine dikkat çeken Uzm. Dr. Şafak Göktaş, HIV konusunda çok önemli bilgiler veriyor.


Bakan Koca duyurdu: İlk anlaşmayı yaptık

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19 aşısıyla ilgili ilk anlaşmaları yaptıklarını bildirdi.


Koronavirüslü kişilerle temas edenler ne yapmalı? Uzman isim madde madde sıraladı

Uzmanlar koronavirüs salgınından korunmanın en önemli kurallarından birinin sosyal mesafe olduğunu söylüyor. COVID-19 tanısı almış kişiyle temas kurmak en büyük bulaş nedenlerinden biri. Peki COVID-19 tanısı almış kişilerle temas edenler nelere dikkat etmeli? Uzman isim madde madde anlattı.


Prof. Kadıoğlu: Televizyonda seyrettiğiniz doktorlar, bu yayınlara para vererek çıkıyor


Corona virüs hastalarının karantina süresi daha kısa mı olmalı ?

Corona virüs ile ilgili önceden yapılan araştırmaların yeni analizlerine göre, Covid-19 hastalarının en bulaştırıcı olduğu günlerin semptomlar başlamadan iki gün önce ve semptom tespit edildikten beş gün sonra olduğu açıklandı. Çalışmanın başındaki İskoçya St. Andrews Üniversitesi'nde enfeksiyon hastalıkları uzmanı olan ve yapılan analize öncülük eden Dr. Müge Çevik, ”Virüs tespitinden dokuz gün sonra hiçbir hastada virüs tespit edilmedi” şeklinde konuştu. Bu durum corona virüs hastalarının 14 günlük karantina süresinin indirilmesi tartışmalarını yeniden gündeme taşıdı.


Batı Tipi Beslenme Mide Kanserine Neden Oluyor!

Mide kanseri, özellikle son yıllarca fazlasıyla arttı. Uzmanlar mide kanserinin artış hızının Batı tarzı beslenme ile doğru orantılı olduğunu düşünüyor. Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Pata, önemli bilgiler veriyor.


Koronavirüs Kaygısını Azaltmaya Yönelik Evde Yapılabilecekler

Tüm dünya ülkelerinin mücadele ettiği koronavirüs salgını insanların sağlığını, yaşam tarzını, ekonomik ve sosyal yaşantısını oldukça etkiledi. Vaka sayılarındaki değişimler yeni kısıtlamaları gündeme getirirken, hastalığın getirdiği riskler sebebiyle tedirginlikler arttı. Bu süreçte kişilerin kendi bireysel dünyalarında pozitif kalabilmeleri ve kaygıyla baş edebilmeleri için Kişisel Gelişim Dersleri Eğitmeni Sevgi Keleş öneriler verdi.


Çinko, E, A vitaminleri içeriyor... Uzmanlar 'güçlü bağışıklık' için tavsiye ediyor

Uzmanlar koronavirüs sürecinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için bal kabağının çokça tüketilmesi gerektiğini söyledi.


Dr. Mehmet Öz önerdi! Bağışıklığı destekliyor, böbrek taşını önlüyor! Limon suyunun vücuda etkileri


Akciğerleri temizliyor, solunumu rahatlatıyor! Koronavirüs sürecinde bu karışıma talep arttı

Koronavirüs salgınının hızla yayılması ve kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte, bağışıklık sistemini güçlendirmek için arayışa geçen vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği udi hindi yağında talebe yetişmekte güçlük yaşanıyor.


Moderna: Corona virüs aşısının ABD ve Avrupa’da acil kullanımı için başvuracağız